2 Kasım 2009

Cildimiz Hakkında Efsaneler


Sonsuz gençlik ve güzellik kuşkusuz herkesin hayali. Peki sağlıklı ve güzel bir cilt için neler yapılmalı, cilt sağlığı ile ilgili bilgilerin hangileri doğru, hangileri yanlış?

Bu soruların cevabını Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Halil Bayazıt veriyor ve ilerleyen yaşlarda güzel bir cilde sahip olmak için tercih edilen anti aging ürünleri ile ilgili doğru bilinen yanlışları açıklıyor.
Kırışıklıklar için SPF 15
 
SPF onbeş güneş koruyucular genellikle nemlendirici yüz kremleri şeklinde piyasada bulunur. Türkiye de sonbahar sonu ile yaz başı arasındaki dönemde günlük hayatta koruyucu olur ama yazın ve tatillerde ya da dışarıda uzun süre kalınan tatil günlerinde yetersiz kalabilir. Böyle günlerde 30 numara koruyucu, şapka ve güneş gözlüğü daha etkin koruma sağlar. Üst üste ne kadar çok anti-aging ürün sürerseniz o kadar iyidir
 
Anti aging ürünlerin piyasada bulunan türlerinin çoğu deri yaşlanmasını engellediği ya da geciktirdiği iddia edilen birkaç ürünü birden içerir. Bu ürünlerin gerçek etkinlikleri tam anlamıyla test edilmiş değildir. Deri yaşlanması çevresel faktörlere (güneş, yaşanılan iklim- kişinin yaşam şekli-işi gibi), kişinin genetik yapısına, alkol-sigara tüketimine ve derisinin yapısı gibi bir çok faktöre bağlıdır. Bugün için kesin kanıtlanmış en iyi anti aging yöntemi: Güneşten korunmak, sigara içmemektir. Dolayısıyla illa bu tür bir ürün kullanılacaksa bir ürün tercih etmek en azından ekonomik olarak daha doğrudur.
Anti-aging kremler geceleri daha çok işe yarar
Bu konuda yapılmış hiçbir bilimsel araştırma yoktur. Anti-aging ürün etiketiyle satılan ürünler bazen güneşle temas ettiğinde olumsuz reaksiyon verebilen maddeler içerirler o yüzden genellikle gece kullanımları önerilir.

Krem etkisini göstermezse başka kreme geçin
Bitirinceye kadar kullanın en azından paranız boşa gitmemiş olur. Anti-aging kremlerin ciltte kızarıklık ve yanma hissi yaratması normal değildir. Peeling yapan AHA benzeri meyve asitleri içeren ya da Retinoik asid içeren ürünler tedavi dozunda böyle bir etki yapabilir ama bu genellikle doktor denetiminde kullanılan bir dozda ve ilaç kategorisindeki ürünlerde geçerlidir. Reçetesiz olarak alınan kozmetik anti-agingler böyle bir reaksiyon yaptığında bunu normal kabul etmemek gerekir.
Ntvmsnbc
(bilgice.com)
Ekle

0 yorum:

 

Bilgi Online Copyright © 2011 Fashionzine is Designed by Ipietoon for Bie Blogger Template
In Collaboration With Teen Celebrities