30 Ocak 2011

Saç Sağlığınıza 6 Altın Kural

İyi bir saç bakımı ile saçlarınızı sağlıklı tutmak günlük hijyenin önemli bir parçasıdır. Farklı saç tipleri kendine özgü bakım gerektirir. Ancak genel olarak saç bakımı aslında aynıdır ve saç derisinin de bakımını içerir.

Saçlarınızın daha sağlıklı, parlak ve muhteşem görünmesi için yapmanız gerekenler:

1. Yıkamak: Saçlardaki yağ, kir ve diğer döküntülerin yok olması için saçlarınızın şampuanla yıkanmaya ihtiyacı vardır. Saçlarınızda tahrişe neden olmaması için pH seviyesi düşük bir şampuan seçin. pH seviyesinin yüksek olması saçlarınızı kurutabilir ve sertleştirebilir. Saçlarınızı ılık suyla ıslatın ve ılık suyla durulayın. Saçlarınız yağlıysa, daha yüksek pH seviyesine sahip şampuan kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızı her gün yıkarsanız iki kere şampuanlamanıza gerek kalmaz.

2. Saç kremi:
Saç kremi kullanın ve kremi soğuk suyla durulayın. Saç kremi saçlarınızın sağlıklı, yumuşak ve parlak kalmasına yardım eder, dolaşmasını önler. Saçlarınız doğal olarak yumuşak ve dolaşmıyorsa bile saç kreminin diğer faydalarından yararlanmak için kullanmalısınız.

3. Kurutmak:
Saçlarınızı bir havluyla silerek kurutun. Mikrofiber havlular saçlarınız için en iyi olanıdır, çünkü saçınızdaki suyu diğer havlulardan daha iyi alır. Uzmanlar, saç kurutma makinesini tavsiye etmiyor, çünkü sıcaklık ve hava sağlıklı saçlarınıza zarar verebilir.

4. Taramak:
Saçlarınız dolaşıklığını açmak için basit bir tarak kullanın. Geniş dişli ve dar dişli taraklar daha iyi yardımcı olur. Eğer saçlarınız kıvırcık ise geniş dişli tarakla taramaya başlamalısınız.

5. Saç kesimi:
Saçlarınızı her iki ayda bir ya da saçınızın uzamasına bağlı olarak kırıklarını aldırmak için kestirin.

6. Saç deriniz için bakım: Saçlarınız saçınızın derisinden geldiği için bu bölgenin de bakıma ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir saç derisi daha sağlıklı saçlara sahip olur. Saç derinizdeki gözenekleri açık tutmak için yukarıda belirtilen şekilde yıkayın. Saç derinizi ovmak için fırça kullanın. Bu saçlarınız uzamasını engelleyen ölü derinin kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Sıcak su ve saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçının. İkisi de saç derinizi kurutur ve hasar verir, bu da saçınıza yansır.

-turktime
Ekle

0 yorum:

 

Bilgi Online Copyright © 2011 Fashionzine is Designed by Ipietoon for Bie Blogger Template
In Collaboration With Teen Celebrities