27 Şubat 2011

Tüketilmesi Gereken 10 Gıda

Ateş düşürücü ve vücut direncini artırıcı etkilere sahip. Mutlaka tüketmemiz gereken 10 gıda ve faydaları...

Doğanın sunduğu nimetler her derde deva oluyor. Türkiye de faydalı besinlerin en çok bulunduğu ülkelerden biri. Kırmızı ıspanak denilen şalgam, vücut direncini artıran safran, kalsiyum ve magnezyum deposu sardalya, kolesterolü düşüren tarçın... İşte Amerikalı Beslenme Uzmanı ve yazar Dr. Johnny Bowden'ın favori 10 gıdası ve yararları...


SARDALYA


Konservedeki sağlıklı besin. Omega-3 bakımından zengin ve hiç kurşun içermeyen bir besin maddesi. Kalsiyum ve magnezyum ile yararlı mineraller bakımından çok zengindir ve B vitamini deposudur. İster salatanıza katın, ister sandviç olarak yiyin, isterseniz hardal ve soğanla birlikte tabakta servis yapın.


SAFRAN


Baharatların süperstarıdır. Her türlü sebze yemeğine katabilir veya omlet ve yumurtanızın üstüne koyabilirsiniz. Ateş düşürücü ve vücut direncini artırıcı etkilere sahiptir.


ŞALGAM


Adeta kırmızı ıspanak gibidir. Doğal kırmızı pigmentleri vücut direncini artırır. Şalgam ısıtıldıkça antioksidan etkisi azalır. Mümkünse çiğ olarak doğrayın ve salatanıza katın.


KABAK KONSERVESi


Düşük kalorili ama A vitamini bakımından zengin olan bu besin, bağışıklık sisteminiz için çok yararlıdır. Tarçın ve Hindistan cevizi katarak yiyebilirsiniz.


LAHANA


Sülfarofan gibi çok sayıda besleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici madde içerir. Burgerler ve sandviçlerinizin içine bile koyabilirsiniz.


PAZI


Karotenoidler bakımından zengin bu bitki, gözlerde yaşlanmadan kaynaklanan tahribatı azaltır.


TARÇIN


Kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Çay veya kahvenizin üstüne bir miktar serpip içebilirsiniz.


NAR SUYU


Antioksidanlarla dolu bu gıda, tansiyonunuzu düşürecektir. Günde bir bardak için.


ERiK KURUSU


Taze erik tadında olmayabilirler ama antioksidan bakımından zengindirler.


DONDURULMUŞ YABAN MERSiNi


Dondurma işlemi bazı sebze ve meyvelerin besleyici değerlerini azaltır. Ama markette gözünüze çarparsa bu meyveyi pas geçmeyin.
 
(habervitrini)
Ekle

0 yorum:

 

Bilgi Online Copyright © 2011 Fashionzine is Designed by Ipietoon for Bie Blogger Template
In Collaboration With Teen Celebrities