6 Mart 2011

Az Kilo Vererek İncelmeniz Mümkün

İncelmek için fazla kilo vermeye gerek yok. Uzmanlara göre, az kilo vererek de birkaç beden küçülmek mümkün. 

'Metabolic Balance' programının yaratıcısı Dr. Wolf Eckhart Funfack'e göre sadece iki kilo vererek bir beden incelmek mümkün! Bunun için yapılması gereken ise basit: Günde üç öğün yiyin ve her öğün arasına mutlaka beş saat koyun!..


İncelmek için fazla kilo vermeye gerek yok. Uzmanlara göre, az kilo vererek de birkaç beden küçülmek mümkün. 'Metabolic Balance/ Metabolik Denge' sisteminin yaratıcısı Alman Dahiliye ve Beslenme Uzmanı Doktor Wolf Eckhart Funfack, kendisi de yıllarca diyet programları uygulamış bir kişi. Bölgesel zayıflama yöntemiyle iki kilo vererek bir beden küçülmenin mümkün olduğunu söyleyen Dr. Funfack, bunun için yapılması gerekenleri anlattı:


DİYET DEĞİL DÜZENLEYİCİ

* Gerçekten iki kilo verip bir beden incelmek mümkün mü?

Aslında evet, 'Metabolic Balance' sistemi ile bunu başarmak mümkün. Çünkü bu sistemde bölgesel olarak zayıflayabiliyorsunuz. Yani bu programda, vücudunuzda problemli gördüğünüz bölgeleri hedef alıyorsunuz. Vücut kalori değil yağ kaybettiği zaman, fazla kilo vermeden de beden ölçülerinizde ciddi farklar görebilirsiniz. Örneğin sadece birkaç kilo verip, basen veya karın bölgenizi incelterek beden olarak küçülebilirsiniz. Ama insanlar bunun farkında değil.


* İki kilo verip, bir beden nasıl zayıflanır?

Burada 'Metabolic Balance' sisteminin önemli kuralları devreye giriyor. Bu kurallardan biri; günde üç öğün yemek, diğeri de öğünler arasında beş saat ara vermek. Çünkü vücudun besinleri rahatlıkla sindirebilmesi için makul bir dinlenme zamanına ihtiyaç var. Her ara öğün, metabolizmanın dengesini bozarak insülin düzeyini yükseltiyor. Bu da acıkma ataklarını tetikliyor. Bu nedenle beş saatlik mola süresine sadık kalmak büyük önem taşıyor. Beş saat aralıklarla beslenince, vücutta insülin seviyesi düşüyor ve yağ yakımı gerçekleşiyor. Yani, yağ yakımı ancak vücuttaki insülin oranı düştüğü zaman mümkün oluyor.


KİŞİYE ÖZEL BESLENME

* 'Metabolic Balance' sisteminin diğer diyetlerden farkı nedir?

Öncelikle, 'Metabolic Balance' bir diyet değil, kilo düzenleyici bir metabolizma programı. Bu program, yeme-içme alışkanlıklarını sağlıklı ve dengeli bir şekilde düzenleyerek, kişiye özel bir beslenme programı oluşturulmasını sağlıyor. Kişiye özel beslenme programı, güncel laboratuvar tahlilleri ve sağlık durumunun gözden geçirilmesinden sonra belirleniyor. Program, metabolizmayı güçlendirmeye ve vücudun dengede tutulmasına yardımcı oluyor.

Her gün elma yemeniz şart!

Programın başlıca kuralları şöyle:
* Gün içinde tek tip protein tüketin:
Programınızda sabah kahvaltısında beyaz peynir çıktıysa, gün içinde başka beyaz peynir yememek gerekiyor.


* Öğüne protein ile başlayın:
Kahvaltıya önce peynirden başlayın ya da pastanın önce kremasını yiyin.


* Günde en az iki litre su için:
Bu, kişiye özel hazırlanan programa göre değişir.


* Meyve yiyin:
Özellikle her gün bir elma yemek sistemin vazgeçilmez kuralından biri. Elmayı istediğiniz öğünde yiyebilirsiniz.


* Günde üç öğün yemek yiyin:
Öğünlerin arasında en az beş saat olmalı. Sık sık yemek yemek vücuttaki insülin düzeyini yükselttiği için önerilmiyor.


* 21.00'den sonra yemek yemeyin:
Vücut akşam dinlendiği için yağ yakıyor. Dolayısıyla akşam yemeğini erken bir saatte yemek önem taşıyor.


* En az sekiz saat uyuyun:
Uykusuz kalmak metabolizmanın dengesini bozuyor. Uykuda insülin düşüyor.


* Öğünleri 60 dakikada bitirin:
Yemekte uzun saatler geçirmeyin.


* Çavdar ekmeği alın:
Şekerin kana karışmasını geciktirdiği için daha tok tutuyor.

Bu programda amaç; insanların hayatları boyunca doğru beslenerek kendi metabolizmalarını dengelemesi. Kilo almak isteyenler de vermek isteyenler de uygulayabiliyor. Doktor Wolf Eckhart Funfack; "Vücudumuzun dengesi hormonlar tarafından sağlanır. Bu hormonlar vücut tarafından üretilebiliyorsa sorun yok" diyor ve devam ediyor: "Kilo sorunu olanlarda üretim yeterli olmaz. Vücuda gerekli besinleri verdiğiniz zaman kendi hormonlarını üretmeye başlar. Vücut hangi yapı taşına ihtiyaç duyarsa onu çeşitli sinyallerle iletir. Program sinyalleri ve kişiye vücudunun gerçekte neye ihtiyacı olduğunu anlamayı öğretir, ihtiyaç duyduklarını almayı sağlamayı amaçlar."

Programın yararları şöyle sıralanabilir:


* Kilo verme: Bir beslenme değişikliği ile diyet yapmadan, zayıflamaya destek ürünler ve ilaçlar kullanmadan sağlığınızı koruyarak kilonuzu düzenleyebilirsiniz.


* Dengeli vücut ağırlığı: Birçok diyet kürlerinde görülen, çabuk kilo verme ve tekrar çabuk kilo almaya yol açan yoyo etkisi bu sistemde görülmez. Kişi bir kere beslenme biçimini değiştirmiş ve kurallara dikkat etmişse, elde ettiği kiloyu korur.


* Canlılık ve güçlülük: Kişinin kendisini daha sağlıklı ve canlı hissetmesi; psikolojisinin, fiziksel gücünün ve konsantrasyonunun yükselmesine yol açar.


* Güzel bir cilt: Bu program çerçevesinde gözlenen; vücudun yağlı kısımlarının zayıflamasıdır. Bu şekilde sağlanan zayıflamada cilt gergin ve güzel kalır.

(günaydın)
Ekle

0 yorum:

 

Bilgi Online Copyright © 2011 Fashionzine is Designed by Ipietoon for Bie Blogger Template
In Collaboration With Teen Celebrities